Gazeta Krakowska zdjęcia maturzystów

Serwis wyszukanych haseł

Dopadła Cię świńska grypa AH1N1 ? Leż w łóżku i gr

Na początku przyszłego miesiąca przypadnie pierwsza rocznica śmierci Jana Pawła II. Muzeum w Gliwicach chce upamiętnić wielkiego Rodaka, organizując w Zamku Piastowskim wyjątkową ekspozycję pt. „ODSZEDŁ DO DOMU OJCA….”. Wystawa zdjęć, filmów, gazet oraz drobnych pamiątek wiążących się z osobą Ojca Świętego zostanie otwarta w piątek, 31 marca. Potrwa do 9 kwietnia. Wstęp wolny!

Tytuł prezentacji nawiązuje do słów, jakie w chwilę po śmierci Papieża wypowiedział do wiernych (zgromadzonych na Placu Św. Piotra w Rzymie) arcybiskup Leonardo Sandri. Autorzy ekspozycji zebrali materiały, które przypomną zwiedzającym spontaniczne reakcje rzeszy chrześcijan, jednoczących się w kwietniu 2005 roku w bólu i żalu po stracie papieża Polaka. – Wystawa została podzielona na dwie części. Pierwsza – skromniejsza - przypomni jeszcze raz wizytę Ojca Świętego w Gliwicach w 1999 roku. Udostępnimy publikacje, wycinki prasowe i zdjęcia, w tym powiększone fotografie tronu papieskiego, wykonanego specjalnie na tę okazję – opowiada Leszek Jodliński, dyrektor Muzeum w Gliwicach i pomysłodawca całego przedsięwzięcia. – Druga - zasadnicza - część ekspozycji ma odzwierciedlać szczególny nastrój Polaków po śmierci Jana Pawła II. Ukazują go materiały archiwalne polskich i zagranicznych mass mediów, od specjalnych wydań dzienników z 3 kwietnia 2005 roku począwszy, do relacji z pogrzebu Ojca Świętego, odbywającego się 5 dni później.
Najważniejszym obiektem wystawy będzie zdjęcie pustego okna Pałacu Biskupiego w Krakowie, pod którym trwały całoroczne czuwania i modlitwy - symbole obecności i odejścia papieża Jana Pawła II do „Domu Ojca”. Wśród eksponatów nie zabraknie też testamentu Karola Wojtyły i ozdobionego kirem znaczka - herbu ukochanego przez niego Krakowa. Przypomnieć warto, że podczas żałoby nosiły go na swoich ubraniach tysiące mieszkańców grodu Kraka. Na gliwickiej wystawie pokazane zostaną również księgi kondolencyjne, jakie wypełniali po śmierci papieża mieszkańcy Gliwic i okolic. Autorzy zaprezentują też zdjęcia z żałobnej mszy świętej, zorganizowanej na Placu Krakowskim. Symbolem wystawy będą plakaty z hasłami: „Po maturze my również pójdziemy na kremówki” lub „Wielki Wujku, dziękujemy”.


Cytat

Ignoti nulla cupido - nieznane nie nęci (nie pragnie się tego, o czego istnieniu nie ma się pojęcia). Owidiusz

Meta