razem czy osobno-pisownia

Serwis wyszukanych haseł

Dopadła Cię świńska grypa AH1N1 ? Leż w łóżku i gr

Gdy nie jesteśmy pewni jakiegoś wyrazu w sieci, zwykłe oddajemy sprawę podkreślaniu niepoprawnych wyrazów, choć nie jest to dobrym pomysłem. Niejednokrotnie dostajemy zwykły wyraz, a nie pasujący do kontekstu. Pomyślałem, że będzie to dobry temat na forum i czekam na wasze komentarze :) Kontynuujcie wpisując swoje propozycję.

Przykładowo:

Wreszcie mój krytyk zamienił swoje kłamstwo na prawdę.
Ja naprawdę mowię to, co myslę.


W ogóle, nie wogóle
Na pewno, nie napewno


Wątek ma na celu, ukazania poprawnej pisowni popularnych wyrazów.

tutaj jest artykul na ten temat :
http://www.slowawsieci.co...&id=1&plik=1515
przedruk z WPROST

fragmenty :
To, że posługujemy się nienowoczesnym językiem, sprawia, że myślimy, działamy i żyjemy nienowocześnie. Trzeba więc radykalnie zreformować pisownię i mowę ojczystą, uprościć ją i oczyścić z pleśni: z tych wszystkich "ą", "ę", "ó", "rz" i "ch", z "nie" pisanego to razem, to znowu osobno.

Forma przytłacza treść, toteż na gruncie języka polskiego tak bujnie wykwita nowamowa zasiana przez pseudopurystów spod znaku Wielkiego Językoznawcy Stalina: formalnie poprawna, lecz wyprana z sensu.

moje ulubione stwierdzenie :
Terror "hochpolszczyzny"

kto go sieje tu na forum ??

Oczywiście nie mam nic przeciwko używaniu emotikonów, pod warunkiem nie stosowania ich w ogromnych ilościach...

itp.

Ponieważ jestem wydawcą książek, to nie wypada po prostu nie promować poprawnej pisowni. Ponieważ zajmuję się zawodowo składem i edycją, to także wykonuję korekty, czasem się śmieję, że płacą mi za m. innymi szukanie błędów. Nie ma się co oszukiwać, błędy popełniają wszyscy - nie ważne czy mgr czy profesor. Nie każdy kończył filologię języka. Ja także nie. Jednak praca z masą słów pisanych powoduje wyrobienie wzrokowej percepcji. W życiu prywatnym przekłada się to w ten sposób, że czytając, czy nawet rzucając tylko wzrokiem na tekst, widzę głównie błędy. Czasem nawet mnie samą to denerwuje.

Porównam to do czegoś w stylu - gdzieś w tekście błąd macha do mnie chorągiewką i woła: Tu jestem!

Sama jednak miewam wątpliwości w sferze pisania razem czy osobno, to jednak nie razi mnie tak jak błędy ortograficzne czy przekręcenia.


leżenie się brzydnie,

jakie to szczęście że uwaga jest nam zwracana tylko za błędy ort.,chociaż czytając posty zęby cierpną i z innych powodów

Faktycznie pisownia "nie"-razem czy osobno nastręcza dużo trudności,stąd może warto zerknąć do słownika ,żeby nie być narażonym na zwracanie uwagi...

http://polski.janek.rootn...-czy-osobno-na/
http://poradnia.pwn.pl/li...=imies%B3ow%F3w

aniu.m oj -chyba jesteś niereformowalna-a tak grzecznie Cię prosiłam.. Pozdrawiam!


Z tym autosprawdzaniem pisowni , to jak z GPS tu się mylisz to mój błąd pod explorerem, jak widać, i na gps nie zwalam tylko własną niewiedzę i brak należytej uwagi (teraz się to zwala na dysortografię) ja to nazywam brak staranności i nieuctwo. Czasem piszę razem, a czasem osobno, zależy w jakim tempie przelewam mysli i koncentruje się na czymś innym w między czasie bo raczej najczęściej zajmuję się kilkoma sprawami jednocześnie. Cały czas się ścigam z czasem I przepraszam za wrażenia estetyczne
Pozdrawiam

wyklad pt. male podsumowanie najczesciej pojawiajacych sie bledow ortograficznych na forum wniosek jest taki, ze najwiecej problemow sprawia pisownia laczna i rodzielna:

1. pisownia wyrazow z "nie":

"nie" z czasownikami piszemy osobno, np. nie byłem, nie widziałem itd.
zaś z przymiotnikami w stopniu równym "nie" piszemy razem: nieładny, niegłupi itd.

2. pisownia wyrazow z "by":

"by" z osobowymi formami czasownikow pisze się razem, np. byliby, moglibysmy, wstalibyscie, nalezaloby sie itd. (najczesciej poprawiane bledy na tym forum!;)
wyjatek to wyrazenia z tzw. czasownikami niewlasciwymi czyli - mozna by, warto by, trzeba by...

3. wyrazenia typu: "nieraz", "na razie", "na pewno", "naprawde", "wziąć" i inne pojedyncze wyrazy co do ktorych nie ma regul...


poza tym wymienionymi przypadkami jakichs razacych bledow nie ma, a to podsumowanie robie tylko po to, zeby nie poprawiac tych samych bledow w nieskonczonosc, a nie zeby cos komus wypominac. wszystkim polecam zapoznanie sie z tymi regulami pisowni, a w razie jakichs watpliwosci korzystac ze slownika ortograficznego np.
www.so.pwn.pl dziekuje za uwage


w życiu nie podejrzewałabym Cię o jakieś dys......... :o Przeszłam w szkole podstawowej i podwójne ocenianie (osobno ortografia osobno treść) chociaż o zaświadczeniach i dysfunkcjach nikt wtedy nie słyszał ale polonistka takie miała podejście. Tyle, ze ceną za to było przepisywanie po kilkadziesiąt razy każdego wyrazu z błędem. Co z tego jak przepisując też potrafiłam walnąć błąd. Ponadto zaordynowano mi przepisywanie słownika ortograficznego. Ku rozpaczy rodziców i pedagogów, niewiele to pomogło.

Na maturze napisałam kilkadziesiąt stron wypracowania (taka norma u naszej polonistki) i miałam średnią 10 błędów na stronie (niby nie dużo ale razem około 300 błędów). Polonistka przymknęła oko i pouczyła mnie, że na studiach powinnam sie przyłożyć, bo nawet na fizyce mogą zwracać uwagę na poprawną pisownię.

Pani od fizyki w szkole przez cztery lata z uporem maniaka poprawiała mi w klasówkach słowa 'korzystać' i 'używać' tak, że na kolokwiach już pisałam je poprawnie (chyba) hi hi hi. Potem przyszły komputery i ogromna ulga dla dysfunkcyjnych. Ale zanim to nastało zużyłam trzy słowniki ortograficzne, które rozpadły się od wertowania.

Niektóre słowa zapamiętałam dzięki komputerowi. Na przykład kiedy próbowałam pisać 'dwuch' word poprawiał mi na 'duch' i dlatego zapamiętałam, ze pisze się 'dwóch'. Taka dość pokrętna mnemotechnika.

Witam mam problem z grą w trybie multiplayer przez ValkyrieNET, a mianowicie wchodze w ValkyrieNET i pojawia mi sie okno Prosze wybrać jeden z kanałów ale nie stety jest ich zero :( czy wie ktos moze jak rozwiazac ten problem ??
Posiadam Hoi2 dumsday armagedon patche 1,2

Info dla Moderatora Severiana:
Przepraszam ze pomyslilem sie i napisalem pchat chyba cie to nie zabilo oraz ze napisalem nazwy wszystkich dodatków ale zabardzo nie wiedzialem jak to napisac poniewaz dodatki instaluje sie osobno i myslalem ze to pomoze czytelnika w odpowiedzeniu mi na ten temat a co do tematu na ktury mnie przekierowales nie moge tam sie udzielac wyskakuje mi okno brak uprawnien :( wiedz zalozylem jeszcze raz temat o tym problemie...

Temat łączę przenoszę tu i tu proszę się wypowiadać.

Ponadto na forum uzywamy polskiej pisowni. Dalszy jej brak jest równy ostrzeżeniom.

Komentowanie decyzji moderatora jest zabronione.

Prosiłbym o zastosowanie się do powyższych wskazówek. Jako, że jesteś nowym userem tym razem obejdzie się bez konsekwencji.

Pozdrawiam Radek

Odkopuję stary wątek. Odnoszę wrażenie, że coraz więcej językowej bylejakości pojawia się na naszym forum. Z jednej strony pewnie taki znak czasów, z drugiej obecnie chyba każda przeglądarka posiada sprawny moduł sprawdzania pisowni. Wielkich uzasadnień co do konieczności posługiwania się poprawnym językiem chyba nie trzeba pisać, mam nadzieję, że to jest jasne. Jak ktoś nie rozumie takiej potrzeby zawsze może zerknąć do regulaminu forum. Ignorowanie zasad poprawnej pisowni jest z jednej strony lenistwem, z drugiej chyba w jakimś stopniu brakiem poszanowania dla czytających.
Stąd mój apel - starajmy się pisać poprawnie, poprawiajmy się nawzajem i nie reagujmy agresywnie na zwrócenie uwagi!

Przy okazji linki do podobnych wątków - były tam ciekawe dyskusje:
Razem, czy osobno? - poprawna polszczyzna
Czy wkurza Was brak znaków interpunkcyjnych w postach?
Pozamykałem tamte wątki bo nie o to chodzi, żeby bawić się w wykopaliska.

BTW, nikt nie jest alfą i omegą, sam staram się pisać poprawnie ale zdarzają mi się takie byki, że hej. Jestem niezmiernie wdzięczny klubowiczom, którzy zwrócili uwagę na moje byki ;-)

Dyskusja mile widziana...

Ale nowe statki matki wymyśliłem i te małe gratki tam będą osobno z matkami i co do ciebie to ja mówie że można by to tylko wymienić jak nie masz uridium na naprawe jak nie masz,jak nie masz,jak nie masz poczytaj to sobie z 10 razy i jak się doczytasz gadaj z sensem a nie jak go rozwali to wymiana nie jak np. masz nostromo ja mam masz 1195 u rozwala cię golec naprawiasz zostaje ci 695 u więc wymiana nie jest dostępna potem wylecisz zarobić a za nim wylecisz golec leci i nie żyjesz więc zostaje ci 195 u i musisz zarobić ale wymiana jeszcze nie dostępna czekasz asz pasek zniknie znikł lecisz a tu z zaskoczenia leje zielonką skaczesz przez portal ale nie zdążyłeś i BUUUUUUUUUCH! nie żyjesz i dopiero masz możliwość wymiany kredytów na uridium masz 195 więc możesz wymienić max 305 u ale tylko na naprawe dostępna a jak masz fenixa i cię rozwalą wymienisz to nie masz możliwości przy fenixie wymiany a jak pytasz ile mam lat że tak myśle to ile ty masz lat że nie umiesz czytać ze zrozumieniem poczytaj z 15 razy to co na czerwono napisałem i naucz czytać się bo mi już raz cały dzień de duch na pisownię na pisanie zwracał uwagę musiałem pisać jak on chce bo banem mi groził tak samo tobie ale pomińmy bany itd więc jak widzisz chodzi o to jak nie masz i zanim to przeczytasz poczytaj czerwone.


Cytat

Ignoti nulla cupido - nieznane nie nęci (nie pragnie się tego, o czego istnieniu nie ma się pojęcia). Owidiusz

Meta