Śląski Urząd Wojewódzki Katowice

Serwis wyszukanych haseł

Dopadła Cię świńska grypa AH1N1 ? Leż w łóżku i gr

Poprzemyslowy problem

11 tysięcy hektarów terenów zdegradowanych znalazło się w bazie stworzonej przez śląski Urząd Marszałkowski. Tak naprawdę jednak liczba ta może być o wiele większa gdyż są to jedynie informacje przekazane przez gminy. Rewitalizacja tych terenów jest konieczna podkreślił Jerzy Ziora z wydziału polityki gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego.Dlatego też Zarząd Województwa śląskiego spotkał się z przedstawicielami francuskiego Regionu Nord-Pas de Calais oraz Północnej Nadrenii Westfalii w Niemczech. Zdaniem Ziory ich doświadczenia z zakresu rewitalizacji mogą nam bardzo pomóc.
Tak jak we Francji na Śląsku ma powstać tak zwana hierarchizacja problemów, by wskazać tereny, których szybka rewitalizacja jest niezbędna dla środowiska i społeczeństwa. Rewitalizacja wszystkich terenów poprzemysłowych może nam zająć całe dziesięciolecia.

PR Katowice
http://ww6.tvp.pl/2858,20070628517882.strona


Promocja Śląska w prognozie pogody

jk 2007-04-29, ostatnia aktualizacja 2007-04-29 18:21

Tomasz Zubilewicz od piątku zapowiada prognozę pogody z różnych miast województwa śląskiego. Przy okazji zachwala ich turystyczne walory. To pomysł wydziału promocji Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

W piątek był Chorzów i WPKiW, w sobotę Zabrze, a w niedzielę Gliwice. Każdego dnia prezenter TVN 24 co godzinę przemieszcza się z kamerą z miejsca na miejsce, prezentując co urokliwsze zakątki każdej z miejscowości. Wczoraj np. z gliwickiej Palmiarni pod tutejszą radiostację.

Dziś będzie w ten sposób pokazywana Pszczyna, jutro Bielsko-Biała, a w środę Cieszyn. Dwa tygodnie temu były już Częstochowa, Złoty Potok i Olsztyn. W sumie w pierwszym polskim kanale informacyjnym województwo śląskie będzie miało 45 wejść "na żywo".

Kosztami promocji, po 60 tys. zł, podzieliły się po połowie Urząd Marszałkowski i samorządy prezentowanych miast. Tomasz Stemplewski, dyrektor wydziału promocji regionu, poinformował nas, że urząd przygotowuje już kolejną kampanię promocyjną na wrzesień tego roku. - Chcemy przełamać utrwalone o Śląsku stereotypy, pokazać go jako miejsce zielone i pełne energii - mówi Stemplewski.

Źródło: Gazeta Wyborcza - Katowice

Unijny adres Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego

pj 27-04-2006 , ostatnia aktualizacja 27-04-2006 21:44

Śląski Urząd Wojewódzki ma nowy adres strony internetowej. Od czwartku o pracy wojewody można się dowiedzieć, wpisując do przeglądarki: www.slask.eu. Urzędnicy wniosek o rejestrację domeny europejskiej złożyli już w grudniu zeszłego roku.

Internauci nadal będą mogli używać również starego adresu (www.katowice.uw.gov.pl).

Marta Malik, rzeczniczka prasowa wojewody, uważa, że dzięki dodatkowemu adresowi mieszkańcy innych państw łatwiej znajdą informacje o Górnym Śląsku. - Adres jest prostszy i podkreśla też naszą europejską tożsamość. Przypominam, że podczas referendum w sprawie przystąpienia Polski do UE 85 proc. mieszkańców regionu było na "tak" - mówi Malik.

http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,3312442.html

W Katowicach odbył się dzisiaj finał kolejnej edycji akcji "Przejrzysta Polska".

Trybunę honorową stanowili: wojewoda śląski Tomasz Pietrzykowski, członek zarządu województwa Marian Jarosz, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego Czesław Martysz, dziennikarz GW Józef Krzyk, ekspert z zakresu etyki - ks. dr Grzegorz Polok. Na sali oprócz "finalistów" była prasa i TVP3 ... oraz przedstawiciel UM Gliwice (miał być Piotr Popiel ale w jego zastępstwie przyjechał Paweł Rukowski).

Najpierw odbyła się dyskusja panelowa z udziałem jedynie "trybuny honorowej" a następnie otwarta dyskusja. W tej drugiej części dyskusji zabrało głos chyba 6 osób, w tym dwóch Gliwiczan. Mówiono o tym, że Gliwice nie biorą udziału w programie „Przejrzysta Polska”, że człowiek z prawomocnym wyrokiem jest szefem straży miejskiej, ... a na mieszkańców, którzy nie mając innej możliwości dyskusji z władzą (bo biuletyn samorządowy nie publikuje tekstów krytycznych wobec władz) wydają ulotkę, władza nasyła policję. Potem zabrał głos pan z UM Gliwice, który stwierdził, że "Urząd ma ISO i fakt, że nie wzięli udziału w akcji o niczym nie świadczy, bo oni się bacznie przyglądają temu programowi". To był ostatni głos w dyskusji.

Potem finaliści opowiadali o swoich doświadczeniach i pani z urzędu w Rybniku odpowiedziała "panu z Gliwic", że "samo posiadanie ISO nie gwarantuje przejrzystości urzędu". Potem była część nieoficjalna ciasto, kawa i szampan ...

Witam, po poszukiwaniach mapy Gliwic i okolic udało mi się kupić, mapę powiatu Gliwickiego, można ją kupić w księgarni "U Piotra" na ul. Lutyckiej, kosztuje 18zł, skala 1:50 000, wydana przez Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach w 2008r. Mapę firmują także Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Mapa jest dokładna z zaznaczonymi szlakami pieszymi i rowerowymi. Można z jej pomocą spokojnie jeździć po najbliższej okolicy Gliwic.

oto fragment z wyborczej - Katowice
Urząd informował wczoraj także o trwającej modernizacji Stadionu Śląskiego. - W drugim etapie, który zakończy się 30 czerwca, usunięta zostanie nawierzchnia z rolek i wysiana zostanie trawa, która już na trwałe pokryje płytę boiska. Jej pielęgnacja potrwa do końca września - mówi Krzysztof Krzemiński, rzecznik urzędu marszałkowskiego. - Nawierzchnia boiska głównego wzmocniona zostanie włóknami polimerowymi, wykonane zostaną również podgrzewanie płyty oraz jej automatyczne odwadnianie i nawadnianie - dodaje. Przypomnijmy, że w lutym władze województwa zamierzają także wybrać firmę, która w ciągu sześciu miesięcy przygotuje nowy projekt zadaszenia stadionu.
ooto cały tekst: http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4824540.html

to w takiem razie gdzie odbędą się koncerty Mety i Police ?

hej mam problem z PMami
wszystkie ktore wyslalem sa ciagle w skrzynce "Do wysłania"
a widze ze odbiorca postuje wiec sie logował.

nie widze innej mozliwosci kontaktu jako ze yahoo messengera nie posiadam,
wiec po prostu wkleje tu to co wyslalem.
to dotyczy ogolnie forum wiec mysle ze bedzie ok jesli wkleje, a jesli nie no to prosze usunac czesc "salutuj"
::

Od: winn
Do: salutuj
Wysłany: 2008-03-03, 16:19:36
Temat: Re: hej
o w morde
dopiero teraz to zauwazylem!!!
mowilem pisac na maila hehe Smile
serio moge tlumaczyc. teraz sesja to tymbardziej haha.

wiec jakby co to wal, ale wolalbym na maila Razz chyba ze se ustawie powiadamianie o PMach hmm Wink

=====================================

haha o twoj PM sprzed ponad pol roku Smile :

Cytat: Zaznacz Zwiń
Od: salutuj
Do: winn
Wysłany: 2007-07-08, 09:38:39
Temat: hej Cytuj wiadomość
hej dasz radę to przetłumaczyć?

ja zacząłem ale zniechęciłem się już na początku bo wyłożyłem się na tym:

"uchwalenia statutu organicznego" Laughing


a tu tekst:


W niedzielę 15 lipca 2007 roku, a więc w 87. rocznicę uchwalenia statutu organicznego województwa śląskiego, planowany jest I Marsz Autonomii ulicami Katowic.

Przewidywane rozpoczęcie Marszu jest o godzinie 10.30 na katowickim rynku, a zakończyć ma się on pod dawnym gmachem Sejmu Śląskiego, obecnie zajmowanym przez Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski. Swój udział w imprezie zapowiedział już znany malarz i pisarz Henryk Waniek.

Organizatorzy zapowiedzieli, że impreza ma mieć charakter rodzinnego happeningu. Więcej szczegółów dotyczących przebiegu i charakteru imprezy podamy wkrótce.
========================================

no juz raz ci kilka dni temu odpowiedzialem, ale
jestem bardzo chetny zeby tlumaczyc teksty z gkw na english.
przyda mi sie praktyka zeby z wprawy nie wyjsc no i poczucie globalnej przydatnosci jednostki Wink
wiec cokolwiek macie, najchetniej pilnego, do tlumaczenia, to wysylajcie prosze na maila: winn86@gmail.com.

(ten poprzedni pm dotyczyl twojej prosby o tlumaczenie tekstu sprzed pol roku, ktora to dopiero kilka dni temu zauwazylem)

pozdrawiam,
Bartek.
======================Pomoc zoo w zamian za stadion GKS-u?
9.06.2006

Czy rozmowy między władzami Katowic a zarządem Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie zakończą się bezprecedensową umową? Możliwe. W zamian za przejęcie przez Katowice terenów, na których leży stadion GKS-u, miasto finansowałoby Śląski Ogród Zoologiczny.


Zoo leży na terenie Chorzowa, ale Katowice mają pięć razy większy budżet.

- Mówimy o 4 milionach złotych rocznie, bo taki jest deficyt zoo - wyjaśnia Andrzej Włoszek, prezes WPKiW. - W grę wchodzi wyłącznie finansowanie stałe, nie jednorazowe.

Ale urzędnicy z katowickiego magistratu wypowiadają się już ostrożniej.

- Najpierw przejmijmy stadion GKS-u, a potem możemy rozmawiać o dotacji na zoo - zaznacza Waldemar Bojarun, rzecznik UM Katowice. - Na razie nie można tych dwóch spraw łączyć.

O przejęcie stadionu GKS-u przez miasto z entuzjazmem mówią władze klubu.

- To otwierałoby przed nami wiele nowych możliwości inwestycyjnych, a jest o co walczyć. W tym sezonie, gdy GKS grał w czwartej lidze, średnia frekwencja wyniosła ok. 5,5 tys. ludzi na mecz - mówi Artur Łój, członek zarządu GKS-u.

Natomiast finansowanie zoo z budżetu Katowic byłoby powrotem do sytuacji sprzed wojny, kiedy to ogród najpierw mieścił się w Parku Kościuszki, potem przy ul. Bankowej i funkcjonował właśnie dzięki miejskim pieniądzom. Według Piotra Liszke, dyrektora zoo, to najbardziej rozsądna propozycja: - Prawie wszystkie ogrody zoologiczne w kraju są jednostkami budżetowymi miast wojewódzkich. U nas powinno być tak samo. Fakt: zoo w całości leży na terenie Chorzowa, jednak Katowice mają pięciokrotnie większy budżet.

Ustabilizowanie sytuacji finansowej zoo (polegające w pierwszej kolejności na zlikwidowaniu milionowego deficytu) jest jednym z głównych założeń programu modernizacyjnego opracowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W późniejszym etapie zoo miałoby - podobnie jak Wesołe Miasteczko - zarabiać na kolejne inwestycje zaplanowane w WPKiW. Wcześniej taka idea wydawała się mało prawdopodobna. Teraz, dzięki rozmowom między Katowicami a władzami parku - staje się realna.

Michał Tabaka - Dziennik Zachodni

Gaja zachęca do adoptowania polskich rzek
mac 2007-09-04, ostatnia aktualizacja 2007-09-04 21:11
Rzeka nie może być wysypiskiem śmieci, przywróćmy ją ludziom - argumentują ekolodzy.
W Urzędzie Gminy w Wilkowicach otwarto wczoraj wystawę "Zaadoptuj rzekę". To podsumowanie pierwszego etapu kampanii prowadzonej przez znane Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub Gaja. Jego ekolodzy od dwóch lat namawiają szkoły, samorządy i instytucje z całej Polski, żeby adoptowały rzeki. - Kiedyś wszyscy odwrócili się do rzeki tyłem. Zredukowali ją do roli ścieku i wysypiska śmieci. Chcemy to zmienić i przywrócić rzekę dla społeczeństwa - tłumaczy Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Na terenie Polski ekolodzy z Gai zorganizowali cztery modelowe przedsięwzięcia, aby dać przykład, jak można zaadoptować rzekę. Ich działania objęły Przemszę na granicy Śląska i Zagłębia, Parsętę na północy kraju, Wolbórkę w środkowej Polsce oraz Wilkówkę w Wilkowicach, gdzie Gaja ma swoją siedzibę. Wystawa prezentuje przykłady dobrych praktyk, którymi można objąć rzeki. - Można je sprzątać, badać wodę i monitorować jej jakość, fotografować i malować, nazywać ciekawe fragmenty, organizować wycieczki i szukać źródeł, przeprowadzać happeningi, jak np. wysyłanie życzeń dla rzeki. To wszystko ma inspirować do dbania o rzekę i jakość wody - tłumaczy Bożek.

Do akcji adoptowania rzek przyłączyło się już 3,5 tys. szkół i instytucji z całej Polski. Dzięki temu udało się adoptować 229 rzek. Przykładowo Wilkówkę w Wilkowicach sprzątały m.in. starszaki z Przedszkola Publicznego w Bystrej. - Były bardzo przejęte i zadowolone, że dzięki nim rzeka będzie czystsza. Potem uczestniczyły w konkursie ekologicznym. Na pewno coś z tego zostanie im w głowach - mówi Dorota Imielska, dyrektorka przedszkola. W akcji uczestniczył też urząd gminy, który zorganizował worki i transport śmieci. - Na pewno będziemy to powtarzać - zapowiada Sławomir Filapek z urzędu.

Projekt "Zaadoptuj rzekę" dofinansowali: Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Akcja jest kontynuowana, a kolejni chętni do adopcji mogą się zgłaszać do Klubu Gaja.

Źródło: Gazeta Wyborcza Katowice
http://miasta.gazeta.pl/katowice/1,35019,4460449.html


Cytat

Ignoti nulla cupido - nieznane nie nęci (nie pragnie się tego, o czego istnieniu nie ma się pojęcia). Owidiusz

Meta