Słownik historyczno literacki

Serwis wyszukanych haseł

Dopadła Cię świńska grypa AH1N1 ? Leż w łóżku i gr

Ale chcesz Sapkowskiego wziąć jako literature przedmiotu? To jest raczej literatura podmiotu. Celowałbym raczej w znalezienie slownika terminow literackich i opisanie dokładne czym sa dane gatunki, a później jak wspomniał Chudy, przy pomocy Google Books znaleźć prace naukowe dotyczące fantastyki, co do literatury historycznej to co masz na myśli? Masz na myśli dzieła osadzone w kontekście historycznym, czy książki typu "Gułag" Anne Applebaum, czy "Europa" Normana Daviesa?

" />
">Jak powiedziałem wcześniej tak powtórze KLASYK

Kod:Klasyka - dzieła sztuki i literatury z różnych okresów historycznych i stylów uznane za doskonałe.

Nie może być stare, co jest świeże i nowe. Ta płyta nie może być klasykiem. Zjadam Ciebie jednym spojrzeniem w słownik.

A co mnie słownik obchodzi dla mnie to jest klasyk i tak

" />Język polski - fajna sprawa, jeśli tylko czujesz pewny grunt pod nogami. Ja mam temat pt. "Historia i jej literackie przetworzenia - odwołaj się do zananych ci utworów przedstawiających wazne wydarzenia historyczne". Poprosiłem polonistke o wypisanie mi spisu książek, które będę podstawą w mojej prezentacji. Po ułożeniu tego w kolumne, wyszło że musze przeczytać jakieś 58 cm wysokości książek, w tym Potop, Inny świat, Nad Niemnem, Dziady, Iliade oraz Konrada Wallenroda. Pozostałe książki to słownik motywów literackich, itp. Myślę, że jak to przeczytam (a zabieram się do tego od stycznia) to może coś ciekawego powiem na tej matrze, póki co gruntu pod nogami nie mam. Życze powodzenia a pamiętaj o jednym - mature zdasz, problem jest tylko w % które będą Cie później satysfakcjonowały!

Pozdrawiam

" />Witam!
potrzebuję książek opisujących wydarzenia z lat 1939-1945, ale nie mam tu na myśli słowników historycznych zawierających suche daty, ale bardziej jakieś relacje naocznych świadków, fikcyjnych bohaterów umieszczonych w realiach tamtych czasów. utwory opowiadające nie tylko o frontach walki, ale także o obozach zagłady, gułagach, NKWD, gestapo itd. szczególnie interesuje mnie sytuacja na ziemiach polskich, niemieckich i ZSRR
czytał ktoś coś może o tym? mógłby polecić?
z góry dzięki za pomoc, mam nadzieję, że wybrałam właściwe miejsce na temat (użyłam opcji SZUKAJ, ale nie znalazłam)

Wszyscy wróżyli, że będzie coś ze współczesności, że może temat Żydów, wojny. No i masz placek, "Lalka" i "Oda.."... Ale trzeba przyznać, że test był bajeczny!

Haha, trzeba było napisać synonim pojęcia "sążnisty". Oczywiście na jakieś 50 osób może jedna wpadła na to, że wystarczy podnieść tyłek i sprawdzić sobie w słowniku, jeśli się nie wiedziało . A potem "o ja guupi/guupia" i zostawione puste lub błąd.

Temat o śnie Łęckiej z "Lalki" też w sumie wydawał mi się łatwy, wystarczyło po prostu interpretować tekst i nawet jeśli ktoś nie czytał, to przy odrobinie umiejętności poradziłby sobie, zwłaszcza, że odwołań do całości nie było zbyt wiele. A i walor można było gracko strzelić, bo motyw snu pojawiał się w wielu książkach.

A od pierwszego tematu zdecydowaną większość odstraszyły "konteksty historyczno-literackie"


Ktoś na innym forum podał mi dwa przykłady z literatury tamtego okresu, w ktorym użyto greckiego wyrazu EXANASTAS:

"A ze postanowilem po dluzszym czasie odwiedzic platonika Nigrinosa, wiec wstalem wczesnym rankiem i pokwapilem sie do niego"
(Lukian "Nigrinos" 2)

"A rychlo swit, ledwo zadzwonia, zrywasz sie z lozka, sen spedzasz z oczu najrozkoszniejszy"
(Lukian "O najemnych uczonych" 24)

Czy może masz dostęp do oryginału greckiego tych pism i mógłbyś mi wyjaśnic o co w tych tekstach chodzi i gdzie mam niby szukać tego terminu?


Nie, ale zobacz może tu na Perseuszu poprzez hasło: exanastasis, exanistemi itp.

http://www.perseus.t...ntry%3D%2336758


a jakie jest znaczenie tego HEGERSIS i czym różnią się te trzy wyrazy?

Hegersis to znaczy: 'he EGERSIS' (bo tam nie ma przydechu mocnego) to słownik Popowskiego jest wystarczający, bo specjalistyczny do okresu NT: zmartwychwstanie; Inne wartości słownikowe dla innych poszczególnych okresów historyczno-literackich to np: podniecenie, wznoszenie, przebudzenie, pobudzenie; Bliski mu czasownik 'egeiro' - budzić, zrywać z łóżka, wskrzeszać, pobudzać, zmartwychwstać, ocknąć sie itp. itd też wskazuje na pole znaczeniowe tego rzeczownika odczasownikowego (?).

'He anastasis' to dla mnie 'zmartwychwstanie', 'he eksanastasis - to 'zmartwychwstanie spośród/spomiędzy, z'

Teksty Lukiana na pewno w Internecie są, jak się natknę to podam, a może ktoś uprzedzi.

Pozdrawiam
Sylwan

" />Bakutilku, mnie twoje prywatne relacje nie interesują. Czy nazywasz smieciem czy ścierwem Ciechanowskiego, Stokłosę i innych to twoja i ich sprawa. Jednak Twoje kwieciste i sążniste posty świadczą o tym, że tak naprawdę nie nasz nic do powiedzenia. Wypisujesz tu nam pseudonaukowe definicje o termosach, o historii myślistwa itp. i silisz się by odgrywać intelektualistę i autorytet moralny. Kto przeczytał choćby kilka twoich postów, zorientował się, że tak nie jest. Lżysz i mieszasz z błotem każdego, kto ma inne zdanie. Nikt uczciwy i przy zdrowych zmysłach tak się nie zachowuje. Uważasz. że ktoś napisał o Tobie lub o Twoich bliskich nieprawdę to oddaj go do sądu. Ktoś nakłamał w książce o zdarzeniach historycznych, których byłeś uczestnikiem? Napisz własną wersję i opublikuj ją lub również zaskarż go w sądzie. Ty tego nie zrobisz bo, jak wyaźnie widać, nie masz racji. Lamentujesz tylko jak arbaska płaczka na pogrzebie lub mądrzysz się i obrażasz jak wsiowy głupek. Twój sposób wyrażania prowokuje innych do odpowiedzi na dyktowanym przez Ciebie poziomie, ale również upoważnia do określenia najgorszymi ocenami poziom reprezentowanej przez Ciebie kultury. Tu jest pełny zbiór Twoich „literckich” wysiłków: http://forum.pila.pl/search.php?search_author=Bakutilek
Nie polecam nikomu ich lektury, bo są to intelektualne i literackie fekalia. Tak, tylko tyle potrafisz. Potwierdza to definitywnie Twoja ksywka BAKUTILEK.
Naruszyłeś wszystkie punkty regulaminu tego forum oraz wszelkie dobre obyczaje.
Ze słownikiem w ręku sprawdzasz błędy to dobrze, ale, że nie potrafisz odczytać przesłania w łżeintelgiencie czy kobrajl, to niedobrze. Niestety, zła wola lub wapno... łżeyntelygencie. Teraz powinno być ci łatwiej. A forumowiczom sam wyjaśnij dlaczego używasz takich ksywek jak kobra czy bakutilek. Jedno i drugie zjadliwe. Ksywę kobrajl może teraz zrozumiesz. Łopatę odstawiam na chwilę.


Cytat

Ignoti nulla cupido - nieznane nie nęci (nie pragnie się tego, o czego istnieniu nie ma się pojęcia). Owidiusz

Meta